Направо към съдържанието

Долно Сахране

Долно Сахране
България
42.6352° с. ш. 25.2307° и. д.
Долно Сахране
Област Стара Загора
42.6352° с. ш. 25.2307° и. д.
Долно Сахране
Общи данни
Население711 души[1] (15 март 2024 г.)
48,8 души/km²
Землище14,589 km²
Надм. височина417 m
Пощ. код6161
Тел. код04329
МПС кодСТ
ЕКАТТЕ22808
Администрация
ДържаваБългария
ОбластСтара Загора
Община
   кмет
Павел баня
Иса Бесоолу
(ДПС; 2019)
Кметство
   кмет
Долно Сахране
Дешка Ганева
(независим)
Долно Сахране в Общомедия

Долно Сахране е село в Южна България. То се намира в община Павел баня, област Стара Загора.

Селото се намира между Казанлъшката и Карловската котловина. Разположено е близо до яз. Копринка. На 9 km е от град Павел баня, а на 49 km – от град Стара Загора. Близо до селото минава река Габровница.

В съседство със село Долно Сахране се намира древната столица и представителен град на Одриското царство от 320 г. пр. Хр. Севтополис, основан от тракийския цар Севт III, понастоящем под водите на язовир Копринка. Севтополис е превзет и унищожен като знак за края на властта на Севт ІІІ от келтите по време на югоизточния лъч на тяхното преселение през 3 век пр. Хр. В периода от 278 до 213 г. пр. Хр. по долината на река Тунджа келтите обединили под своята власт в царство, просъществувало повече от 60 години, и други племена (етосаги, тектосаги, трокми, толистобогии и част от одрисите), които не последвали келтските завоеватели в малоазиатските им походи.

Населението е предимно българско, в селото живеят и няколко турски фамилии. Повечето жители изповядват православно християнство, има и мюсюлмани. Двете религиозни общности живеят в унисон, уважавайки взаимно религиозните си обичаи.

Културни и природни забележителности

[редактиране | редактиране на кода]

Има читалище с библиотека, пенсионерски клуб, детска градина.

На заден план на снимките се вижда храмът „Св. Николай“, както и читалището „Иван Вазов“, в което се помещават библиотеката и местният пенсионерски клуб.

През една година, в първата седмица на месец юни, се провежда фестивал на детско народно творчество „Загорче“. На него се представят местни автентични обичаи от всички етноси в България. През годините долносахранските деца са възпроизвели обичаите Лазаруване, Коледуване, Гергьовден и др. Всяка пролет на Сирни заговезни се провеждат кукерски игри. Събитието се превръща в празник за селото. Кукерският ансамбъл посещава домовете на долносахранци, за да прогони злите духове и дари с мир и благодат домочадието. Вечерта се пали огън в центъра на селото, момците го прескачат за здраве и късмет. Църковният празник на селото е на 6 декември – Никулден. Традиция е на този ден местната управа да раздава риба на жителите и гостите на празника.